Regattas by Date

Revised: 11/20/2019 04:03:40 AM


New regattas are highlighted in yellow
Changed regattas are highlighted in red
 

JANUARY

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3249 Jan 1 New Years Day Regatta Greg Smith Darien CT RC Laser

NOR

 

393
3181 Jan 4 Florida Travelers Trophy David Young Melbourne FL DragonForce65

 

Register On-line

183
3182 Jan 5 Florida Travelers Trophy David Young Melbourne FL DragonFlite95

 

Register On-line

183
3211 Jan 11-12 The Villages EC12 New Years Regatta R7CR John Santoro The Villages FL EC12

NOR

Register On-line

220 RE
3156 Jan 18 SeaWind Frostbite Regatta Jed Korthals Goodyear AZ Seawind

 

 

207 BL
3198 Jan 24-26 2020 IOM Region 7 Championship Calvin Obara TBD FL IOM

 

 

15 RE
3204 Jan 25-26 J Boat Midwinter Championships Chuck Millican Naples FL J

 

Register On-line

108
 

FEBRUARY

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3177 Feb 1 DF 65 T.T. Series David Boulanger Naples FL DragonForce65

 

 

108
3178 Feb 2 DF 95 T.T. Series David Boulanger Naples FL DragonFlite95

 

 

108
3165 Feb 8-9 MicroMagic Region 7 Championship Regatta Doug Jones Punta Gorda FL MicroMagic

NOR

Register On-line

211 RE
3223 Feb 8-9 Saltwater Challenge Eric Gregory Corpus Christi TX RC Laser

 

 

334 RE
3183 Feb 15-16 Valentine's Regatta George Balaschak Palm Beach Gardens FL EC12

 

 

94
3232 Feb 16 South East Florida RC Laser Regatta Barr Barzer Coconut Creek FL RC Laser

 

 

106 GR
3145 Feb 22-23 Region 7 Soling 1M Championship Regatta Craig Collemer Sarasota FL Soling 1M

NOR

 

204 RE
3157 Feb 22 DF95 Winter Blast Regatta Jed Korthals Goodyear AZ DF95

 

 

207 BL
3233 Feb 22 The Villages RC Laser Winter Regatta John Goldsworthy The Villages FL RC Laser

 

 

220 GR
3234 Feb 23 Tampa Bay RC Laser Winter Regatta Steve Lippincott Pinellas Park FL RC Laser

 

 

352 GR
3235 Feb 26 Sarasota RC Laser Winter Regatta James Pascalides Sarasota FL RC Laser

 

 

204 GR
3236 Feb 27 Punta Gorda Snowbird Regatta Paul Newfield Punta Gorda FL RC Laser

 

 

211 GR
3152 Feb 29 DF65 Gerd Petersen Memorial GRAHAM BREWSTER Pembroke Pines FL DragonForce65

 

 

277
3237 Feb 29-1 RC Laser Mid-Winter Championship Rocky Cale Marco Island FL RC Laser

 

 

137 GR
 

MARCH

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3153 Mar 1 DF95 Gerd Petersen Memorial GRAHAM BREWSTER Pembroke Pines FL DragonFlite95

 

 

77 GR
3184 Mar 14-15 Champion's Regatta Reichard Kahle Charleston SC EC12

 

 

115
3158 Mar 21 SeaWind Spring Flower Regatta Jed Korthals Goodyear AZ SeaWind

 

 

207 BL
3203 Mar 21 Soling All Florida Cup Howard Means Vero Beach FL Soling 1M

 

 

34
3185 Mar 28-29 Bob Dudinsky Memorial Regatta Calvin O'Bara St. Petersburg FL EC12

 

 

15
3225 Mar 30 DF95 Spring Series Bruce Rasch Payson AZ DragonFlite95

 

 

376
 

APRIL

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3186 Apr 4-5 Gone With the Wind Regatta John Muhlhausen Acworth GA EC12

 

 

47
3199 Apr 4 DF65/DF95 Florida TT Series Calvin Obara Pinellas Park FL DragonForce65

 

Register On-line

15
3200 Apr 5 DF65/DF95 Florida TT Series Calvin Obara Pinellas Park FL DragonFlite95

 

Register On-line

15
3226 Apr 11 DF95 State Championship Bruce Rasch Payson AZ DragonFlite95

 

 

376
3159 Apr 18 DF95 April Showers Regatta Jed Korthals Goodyear AZ DF95

 

 

207 BL
3208 Apr 18-19 2020 US12 NCR Bob Van Nuise The Villages FL US12

NOR

 

208 GO
3269 Apr 18 IOM Icebreaker Edward Wolfe Marblehead MA

 

 

364
3188 Apr 25-26 Jacksonville Regatta Joe Walter St. Augustine FL EC12

 

 

157
 

MAY

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3238 May 2-3 Sail & Scale DF65 Steve Crandell Wichita KS DragonForce65

NOR

Register On-line

172 GR
3160 May 16 SeaWind May Flowers Regatta Jed Korthals Goodyear AZ SeaWind

 

 

BL
3170 May 16 EC12 Roar At The Shore 6 Regatta Skip Hall Spring Lake NJ EC12

 

Register On-line

219 GR
3189 May 16-17 Triangle Cup Regatta Gerry Cobley Morrisville NC EC12

 

 

28
3205 May 16-17 2020 MicroMagic NCR Greg Norris Paonia CO MicroMagic

 

 

331 GO
3171 May 17 Dave Brawner J Boat Memorial Regatta Skip Hall Spring Lake NJ J

 

Register On-line

219 RE
 

JUNE

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3253 Jun 11-12 J CLASS REGATTA Tim Stone Stowe VT J

 

 

159
3191 Jun 13-14 EC12 GREEN MOUNTIAN REGATTA Tim Stone Stowe VT EC12

 

 

159
3227 Jun 17 SeaWind Summer Regatta Bruce Rasch Payson AZ Seawind

 

 

376
 

JULY

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
 

AUGUST

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3257 Aug 15-16 CAN AM REGATTA Tim Stone Stowe VT Soling 1M

 

 

159
3217 Aug 21-23 Star 45 National Championship Rob Weaver San Francisco CA Star45

NOR

 

195 GO
3258 Aug 27-29 S1M NATIONAL CHAMPIONSHIP Tim Stone Stowe VT Soling 1M

 

 

159
 

SEPTEMBER

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3196 Sep 12-13 Annapolis Regatta Scott Graff Stevensville MD EC12

 

 

11
3219 Sep 15-16 Sacramento Sail Week Gene Novak West Sacramento CA J

 

Register On-line

59 GO
3228 Sep 16 SeaWind/DF95 Fall Series Regatta 1 Bruce Rasch Payson AZ Seawind

 

 

376
3221 Sep 17-18 Sacramento Sail Week Gene Novak West Sacramento CA M

 

Register On-line

59 GO
3220 Sep 17-18 Sacramento Sail Week Gene Novak West Sacramento CA INF54

 

Register On-line

59 GO
3222 Sep 19-20 Sacramento Sail Week Gene Novak West Sacramento CA US 1 Meter

 

Register On-line

59 GO
3268 Sep 19-20 CR-914 National Championship Ernest Freeland Queenstown MD

NOR

 

11 GO
3267 Sep 21-22 Chesapeake Performance Models Race Week Star 45 Regatta Ernest Freeland Queenstown MD

NOR

 

11 RE
3206 Sep 24-26 EC12 National Championship Gerry Cobley Raleigh NC EC12

 

 

28 GO
 

OCTOBER

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3192 Oct 3-4 Fall Classic Regatta Don Ouimette Bethany CT EC12

 

 

117
3229 Oct 3 SeaWind/DF95 Fall Series Regatta 2 Bruce Rasch Payson AZ Seawind

 

 

376
3193 Oct 10-11 Wisteria Cup Regatta Reichard Kahle Charleston SC EC12

 

 

115
 

NOVEMBER

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3194 Nov 7-8 Gator Regatta John Goldsworthy The Villages FL EC12

 

 

220
3248 Nov 7-8 IOM Harvest Moon Edward Wolfe Marblehead MA IOM

 

 

364 GR
3230 Nov 9 SeaWind/DF95 Fall Series Regatta 3 Bruce Rasch Payson AZ DragonFlite95

 

 

376
 

DECEMBER

ID Date Event Contact Location State Class Information Club Chev
3195 Dec 5-6 Holiday Regatta John Stacey Punta Gorda FL EC12

 

 

211